Gekon lamparci (Eublepharis macularius)

Gekony lamparcie są bardzo popularne w domowych hodowlach. Są bardzo ładne, mają niezbyt duże rozmiary, łagodne, szybko się oswajają i przy tym są łatwe w hodowli.
Gekony lamparcie charakteryzują się tym, że ich oczy mają ruchome powieki w przeciwieństwie do innych gekonów. Gekony te śpią z zamkniętymi oczami. U gekonów lamparcich tak jak u wszytkach przedstawicieli tego gatunku, w ogonie gromadzone są substancje odżywcze w związku z tym u dobrze odżywionego i zdrowego gekona jest on gruby.


W odróżnieniu od większości innych gekonów ich oczy wyposażone są w ruchome powieki, gekony te śpią z zamkniętymi oczami. Cechą charakterystyczną gatunku jest bardzo gruby ogon, służący zwierzęciu do magazynowania substancji odżywczych, które mogą być wykorzystane w czasie głodu. Dobrze odżywione i zdrowe gekony mają zawsze grube ogony.


Pamiętajmy o tym, ze gekon lamparci jest zwierzęciem nocnym. Wiec jego główna aktywność przypada na godny wieczorne i nocne. Wtedy tez najlepiej jest obserwować jego zachowanie.
Naturalnym środowiskiem występowania gekona lamparciego są trawiaste, suche i skaliste obszary Azji. Gekony te nie są wyposażane w przylgi, nie mogą więc wspinać się po gładkich powierzchniach takich jak szyby.
Gekon lamparci jest ładny i przy tym niekłopotliwy w hodowli. Żyję kilkanaście lat.


Terrarium dla gekona lamparciego


Minimalne rozmiary terrarium dla gekonów lamparcich to około 60 X 40 X 40. Oczywiście im większe terrarium tym lepiej. Daje większe możliwości wystroju – specjalnego tła, różnego rodzaju ścian skalnych półek i jaskiń. I oczywiście im większe terrarium tym możemy trzymać więcej gekonów.


Terrarium powinno być wyposażone w otwory wentylacyjne rozmieszczone w taki sposób aby następowała wymiana powietrza ale nie było przeciągów – tak więc np. np. z jednej strony na górze po przeciwnej na dole: bok dół + góra; bok dół, drugi bok góra, przód + góra. Wielkość otworów wentylacyjnych jest uzależniona od wielkości samego terrarium oraz od temperatury pomieszczenia w którym stoi.


W terrarium powinno być oświetlenie które także pełni funkcję dodatkowego punktu grzewczego. Pod taką żarówka tworzy się wyspa ciepła z temperatura około 30-34 stopnie – gekony chętnie się tutaj wygrzewają.
W terrarium powinno być zróżnicowana temperatura, oprócz miejsc ciepłych powinny być tez chłodniejsze tak aby gekony mogły sobie wybrać miejsce które akurat im odpowiada. W miejscach chłodniejszych temperatura powinna być około 22 – 28 stopni. Do ogrzewania terrarium można użyć żarówek-lustrzanek, kabli grzewczych bądź mat grzewczych.


Gekony lamparcie jako zwierzęta nocne generalnie nie potrzebują oświetlenia UV. Jednak stwierdzono fakt, że mając dostęp do takiego oświetlenia gekony lepiej się czują i są zdrowsze.
W terrarium powinny być także miejsca gdzie gekon może się ukryć. Takie kryjówki powinny być zarówno w miejscach ciepłych jak i chłodniejszych terrarium. Możemy do tego użyć połówki kokosa, specjalne groty do terrarium, kawałki kory, doniczki itp.
W chłodniejszej części akwarium ustawiamy także miseczki z pokarmem i wodą.


Żywienie gekonów lamparcich


Gekony należą do zwierząt mięsożernych. Karmimy je różnego rodzaju małymi owadami np. świerszczami, karaczanami, jedwabnikami, młodą szarańczą, drewnojadami, mącznikiem, barciakiem. Latem i wiosną możemy sami łapać drobne owady na łąkach. Czasami, szczególnie samicom w ciąży, możemy podać mysiego noworodka – do kupienia w sklepach zoologicznych.


Rozróżnianie płci gekonów lamparcich


U gekonów lamparcich nie ma problemu z odróżnieniem samicy od samca. Samce gekonów lampracich sa nieco większe i mają masywniejsze głowy od samic. Po za tym samce mają podwójne zgubienie za kloaką, a także rząd wyraźnie widocznych porów nad kloaką. Samice mają podwójne zgrubienie nad kloaką. Jednak to jest widoczne tylko u starszych – dojrzałych płciowo gekonów.


Rozmnażanie gekonów lamparcich


Podczas godów samiec poruszą bardzo szybko końcówką ogona, wydając przy tym charakterystyczny dźwięk przypominający grzechotnika. Podczas kopulacji samiec łapie samice za kark i przytrzymuje ją.
W czasie ciąży samice trzeba oddzielić od reszty gekonów oraz karmić urozmaiconym pokarmem. Podajemy także oseski mysie, dajemy więcej preparatów witaminowych. Ciąża gekonów lamparcich trwa około miesiąca. Pod koniec ciąży samica jest znacznie grubsza i widać już lekko prześwitująca dwa lub jedno jajo.


Zdarza się zazwyczaj u młodych samiczek ze znoszą niezapłodnione jajo.


Jedna kopulacja wystarcza żeby samiczka znosiła zapłodniona jaja przez cały sezon.


Do terrarium z samiczką wkładamy pojemnik z wilgotnym substratem do którego samiczka składa jaja.


Następnie jaja należy przenieść do inkubatora. Jaja gekona inkubujemy w wilgotnym podłożu. Czas inkubacji zależy od temperatury. Musi tez pamiętać, że od wysokości temperatury inkubacji zależy tez płeć gekonów.
Generalnie temperatura inkubacji musi mieścić się w przedziale od 24 do 32 stopni. Czas inkubacji przy temperaturze około 28 stopni wynosi 50 dni.


Przy temperaturze inkubacji 26-27 stopni z jajek wylegną się samiczki, przy temperaturze wyższej około 31 stopni wylęgną się samczyki.


Młode gekony lamparcie są wielkości około 8 cm. Posiadają specjalny woreczek żółciowy z którego czerpią pożywienie. Potem odżywiają się małymi owadami. Pamiętajmy o podawaniu preparatów witaminowych i wapń.