Terrarium dla gekonów

Ze względu na to, ze gekony nie występują w naszym klimacie musimy stworzyć dla nich odpowiednie warunki, jak najbardziej zbliżone do tych jakie mają w środowisku naturalnym. Możliwe jest to wyłącznie w specjalnie do tego przystosowanym terrarium. Podstawowe warunki jakie należy spełnić w terrarium dla gekonów to:

- odpowiednia temperatura i wilgotność

- dobra wentylacja

- odpowiednia wielkość i wystrój do potrzeb chowanego gatunku gekona

Terrarium także uniemożliwia gekonowi wydostanie się na zewnątrz mieszkania czy domu. Gekony mają przecież możliwość chodzenia praktycznie po wszystkim, więc wyjście na zewnątrz poprzez uchylone okno czy przewody wentylacyjne nie będzie dla nich żadnych problemem a może skończyć się dla naszego podopiecznego bardzo tragicznie.

Typy terrariów

Występują różne typy terrariów w zależność od ich przeznaczenia, wielkości i klimatu jaki chce się w nich stworzyć.

Ze względu na funkcję , jakie terrarium ma spełnić, dzielimy je na dwa typy:

- terrarium sterylne – służy do kwarantanny i leczenia

- terrarium hodowlane - dla zdrowych i zaaklimatyzowanych gekonów.

Terrarium sterylne jest to zwykły szklany zbiornik bez żadnego wystroju. Może i jest mało efektywne ale za to łatwo jest w nim utrzymać czystość i zapewnić częste odkażanie.

Terrarium hodowlane  - jest to podstawowe terrarium do trzymania gekonów. Powinno być dostosowane do wymagań gekona pod względem wielkości, budowy i wystroju. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć gekonowi odpowiednie warunki zycia oraz pzy okazji uczynić z naszego terrarium bardzo ładną dekorację mieszkania. Najczęściej wielkość terrarium ograniczona jest wielkością dostępnego miejsca w naszym mieszkaniu. Musimy jednak pamiętać o tym, że każdy gatunek gekona preferuje inne warunki życia i musimy dostosować terrarium do danego gatunku. Nie chodzi tutaj tyko o wielkość terrarium ale tez jego budowę czy wystrój.

Tak więc możemy wyróżnić tutaj:

Terrarium o dużej powierzchni podłoża i niezbyt wysokie. Są o terraria wąskie i długie. Przeznczone są one do hodowli gekonów pustynnych i żyjących na ziemi. Dno takiego terrarium wsypujemy warstwa pasiku lub żwiru rzecznego

Terrarium o dużej przestrzeni wewnętrznej – wysokość i szerokość takiego terrarium jest miej więcej równa. Przeznaczona jest dla gekonów lubiących dużą przestrzeń i gęsta obsadę roślin

Terrarium o dużej powierzchni ścian – jest on wysokie i wąskie, przeznaczone głównie dla gatunków gekonów zasiedlających pionowe ściany, pnie drzew i ściany domów. Trzeba pamiętać żeby takie terrarium nie było zbyt wąskie gdyż wtedy gekony źle się w nim czują nie mając dostatecznie dużej przestrzeni. Szerokość takiego terrarium nie powinna być mniejsza niż 2-3 razy długość gekona.