Żywienie gekonów

W swoim środowisku naturalnym gekony żywią się drobnymi zwierzętami. Przede wszystkim są to owady i różne pajęczaki. Większe gekony takie jak toke polują także na drobne gryzonie, ptaki i małe jaszczurki. Dorosłe osobniki gekonów, przede wszystkim te które charakteryzują się silnym terytorializmem, nie gardzą także młodymi własnego gatunku a także innymi gatunkami gekonów czy małych jaszczurek. Spośród owadów gekony najczęściej żywią się karaczanami, świerszczami i ćmami. Niektóre gatunki gekonów żywią się także pokarmem roślinnym: zjadają soczyste części roślin i słodkie owoce. Felsumy także spijają słodki i pożywny nektar z kwiatów.

Oczywiście gekony potrzebują także wody. Większość gatunków mu mieć stały dostęp do wody. Gekony pustynne są w stanie gromadzić w organizmie zapasy tłuszczy które w krytycznym okresie przetwarzają na wodę.

Żywienie gekonów w terrarium

W terrarium gekony będą odżywiały się takim pokarmem jaki zostanie im dostarczony. Dlatego tez to właśnie od hodowcy zależy co jego ulubione gekony będą spożywały i jak będą mogły zaspokoić wszystkie swoje potrzeby żywieniowe. Oczywiście niemożliwe jest abyśmy mogli dostarczać naszym gekonom wszystkie gatunki zwierząt jakimi odżywiają się w naturze. W terrarium gekony karmimy przede wszystkim zwierzętami pochodzącymi z hodowli karmowych, zwłaszcza w okresie zimy gdy u nas bardzo trudno dostępne ssą owady.

Tak więc w terrarium gekony najczęściej karmimy świerszczami, karaczanami, larwami mącznika, molami woskowymi, patyczakami, muchami i myszkami. Można je bez problemu kupić w sklepach zoologicznych lub też w wyspecjalizowanych hodowlach karmowych albo też pokusić się o własną hodowlę.